Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Školné pohledem vysokoškoláka

Dva týdny po volbách, kdy ještě není vytvořena ani plnohodnotná vláda, už to začíná vřít. Chystaná koalice ODS, VV a TOP 09 navrhuje škrty, přinejmenším nemalého růstu. Ne každému se to samozřejmě libí a dává to náležitě najevo. Jedno se ale možné vládě upřít nedá – odvahu má a nepopulární kroky, k nimž směřuje, to jen dosvědčují.

Mnoho emocí v současné české společnosti dokáže rozproudit téma školství, především zavedením školného na universitách. Jev běžný v západních státech, kam s vidinou lepšího vzdělání často alespoň na výměnný program čeští studenti směřují, se velké části nelibí a jsou rezolutně proti. A pomyslné polínko do ohně přidal volební lídr a v brzké době podle všeho předseda strany ODS Petr Nečas, když v rozhovoru pro Právo řekl, že stačí, aby si studenti odpustili pár večírků, a se školným problém nebude.

Pár věcí ohledně sporného zavedení školného jsou více než jasné – studium na vysoké škole levnou záležitostí není, nutnost reformy školství, především vysokoškolského je více než průkazná, velké množství studujících Čechů, nemalý počet university, včetně soukromých, a v neposlední řadě představa doby vysoké školy jako jednoho velkého a nekončícího flámu.

Podívejme se na těch pár, dle mého nesporných faktů, ohledně školného blíže. Finanční zátěž vysokoškolského studenta se opravdu nepohybuje v desítkách či stovkách korun. Časy, kdy studujícímu stačila na měsíc pětistovka, jsou dávno pryč jako prvomájové pochody oslavující den práce. Rozmezí mezi pěti až osmi tisíci koruny na jeden měsíc opravdu není nadnesené číslo. Když navíc ono číslo vynásobíme počtem měsíců, dostáváme do sfér nemalých zlaťáků.

Nutnost reformy universit. Kdo by tento fakt odmítl. Nejde pouze o renovaci stávajících budov a interiérů či postavení dalších, ale také zlepšit úroveň školství prostřednictvím výuky – od pedagogů počínaje přes vybavení k přednáškám a seminářům konče. Není to ani rok, co jsme se na Univerzitě Pardubice z nedostatku učeben učili v náhradních místnostech vyčleněných na kolejích, ovšem k učebně to mělo daleko jako k lásce Stalina a Roosevelta. Abych nebyla moc příkrá, něco se zlepšilo, jiné věci mají před sebou ještě delší cestu.

Velké množství studujících mladých lidí v České republice. Střední školy s maturitou praskají lidově ve švech a většina ze studujících žáků má posléze namířeno na vysoké školy. S čímž souvisí i další nesporný fakt nutnosti reformy vysokých škol – velký počet university. Skoro každé velké město má u nás svou universitu. Některé i víc. A to mluvím pouze o veřejných vysokých škol. Počet soukromých university dvojnásobně převyšuje počet veřejných. Proto není problém pro vycházejícího se středoškoláka dostat na vysokou. Jenom Univerzita Pardubice ve svém kampusu sdružuje na deset tisíc studentů a příští rok se očekává rekordní nástup nových vysokoškoláků.

Negativním jevem tohoto vysokoškolského boomu jsou prázdné místa na učňovských školách, stejně zednáři, instalatéři, zámečníci marně shánějí šikovného mladého člověka, který by okrem titul zvolil výuční list. Kvůli obrovskému počtu studentů na univerzitách klesá i jejich kvalita. Dříve uzavřené celky, z nichž vyšla elita, se staly otevřeným průchodem pro tisíce zájemců. Když k tomu připočteme fakt, že vysoká škola klidně přijme několik desítek studentů navíc, neboť za ně dostane ze státního rozpočtu zaplaceno, ‚elitnost‘ university je ta tam.

A dostávám k bodu, na něhož upozornil už Petr Nečas – pro mnoho studentů je vysoká škola jeden dlouhý a pestrobarevný flám, z něhož se nechtějí probudit, protože následný skok je tvrdý – realita v podobě práce a s ní spojenými povinnostmi. Mnoho mladých lidí nejde na vysokou školu s cílem získat titul a s ním spojenou teoreticky lepší práci, ale za jiným, zcela prostým, důvodem – prodloužit si mládí, ještě tak rok či dva mít status studenta, užít si poslední svobodné roky, než nastane rutina jménem práce. A že takových studentů je více než dost, o tom není třeba polemizovat. K tomu je nutné připočíst i ty, kteří si několik let studium prodluží a nakonec vyjdou bez titulu.

Zavedení školného má moc určité negativní jevy dnešních českých univerzit odstranit. V první řadě zůstanou na vysokých školách ti, kteří studovat opravdu chtějí. Navíc si ho začnou vážit. Protože jestli vložím do univerzitního systému několik tisíc korun za semestr – dnes se počítá s maximálním stropem na deseti tisících – budu chtít za své studium kvalitu. Navíc kdo má na to vyhazovat ony peníze z okna tím, že vysokoškolská léta profláká jedním mejdanem za druhým? Jen opravdu velmi úzká horní vrstva české společnosti.

Vysoké školy navíc budou mít možnost zaplatit si kvalitnější profesory, například i ze zahraničí. Budou moct vybavit své učebny moderní technikou. A univerzity se vrátí k tomu, co je dělalo univerzitami – jejich dveřmi poté vyjde ta elita mladých, která by se posléze měla za své vzdělání postarat o to, aby ve společnosti šlo vše správným směrem – ať už ve vývoji techniky či kvalitní svobodě slova.

Obavy ze školného jsou na místě, ovšem rodící se systém studentských půjček, za něž bude ručit stát, možnost jejich splácení až v době nástupu do práce, eventuální spoluúčast na splácení zaměstnavatele, systém stipendií, apod. dává z mého pohledu školnému zelenou. Jestliže chceme kvalitu, měli bychom se postarat, abychom ji dostali – zadarmo to bohužel nepůjde, protože brát už z dávno prázdné truhlice navždy nejde.

A že si na školném opět namastí kapsy pouze politici? Letošní volby ukázaly, že onen správně směřovaný hlas v urně má svou moc. Být na univerzitě znamená dělat něco víc pro svou budoucnost. A jestli mě ona možná lepší budoucnost bude stát studentskou půjčku? Nejsem proti.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Klára Zelenková | sobota 12.6.2010 18:26 | karma článku: 21,94 | přečteno: 1695x
  • Další články autora

Klára Zelenková

S rozhodování, koho volit, pomůže Volební kalkulačka

Sdružení Kohovolit.eu nabízí pomoc při rozhodování, koho volit v krajských a senátních volbách. A to bez čtení dlouhých volebních programů. Stačí jen vyplnit Volební kalkulačku.

9.10.2012 v 7:12 | Karma: 8,23 | Přečteno: 935x | Politika

Klára Zelenková

Egypt míří vlastní cestou, lehce protizápadní

Po třídenním čekání egyptská volební komise oznámila výsledky prezidentských voleb. Vítězem se s 51,73 % stal kandidát Muslimského bratrstva Mohammed Morsi. Vítěz ve svém interview pro íránskou tiskovou agenturu Fars uvedl, že hodlá obnovit vztahy s Teheránem, které se západ snaží všemožně utlumit.

25.6.2012 v 14:23 | Karma: 10,24 | Přečteno: 696x | Diskuse| Politika

Klára Zelenková

Blahoslavené i mnohými zatracované video Kony 2012

Dokument organizace Invisible Children, vyzývající k zadržení vůdce Armády božího odporu, rozpoutal emoční vlnu ve společnosti – od dojímavé a slzy zatlačující reakce počínaje přes rozhořčené odsouzení konče. Jen na odezvu země Velkých jezer se zapomíná, přestože jí se to primárně týká.

27.3.2012 v 14:45 | Karma: 7,11 | Přečteno: 502x | Diskuse| Společnost

Klára Zelenková

Konec Týdne neklidu aneb proč jsem se do protestů nezapojila

Poslední únorový týden se stal symbolem nevole studentů k chystané vysokoškolské reformě. Tisíce studentů se do protestu zapojilo v podobě přednášek, promítání dokumentů, tzv. obsazení aul na jednu noc či vrcholícím pochodem. Univerzity protest studentů přivítaly. A mě jejich vlna nadšení stejně nestrhla.

2.3.2012 v 18:10 | Karma: 20,24 | Přečteno: 1326x | Diskuse| Politika

Klára Zelenková

TI: Média jako pes, který štěká, ale (většinou) nekouše

„Veřejnoprávní média jsou vystavena politickému vlivu, byť pouze nepřímému. Prostředí médií ovládají komerční tlaky, veřejnoprávní média nevyjímaje. Korupci a korupčním kauzám se média věnují, ve většině případů se ovšem nejedná o hlubší investigativní žurnalistiku.“

9.1.2012 v 15:28 | Karma: 10,12 | Přečteno: 571x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  11:46

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

SPOLU zahájí hlavní část kampaně na nádraží pod heslem Pravda vítězí

20. května 2024  11:36

Pod zlaceným státním znakem první republiky s nápisem „Pravda vítězí“ ve zrekonstruovaném Fantově...

Místo pokuty 1 500 korun nutil hlídce bokem tisícovku, chtěl ušetřit na pivo

20. května 2024  11:31

Tisícikorunový úplatek nutil policistům opilý spolujezdec z vozu, jehož řidiče hlídka přistihla na...

Vláda nechce dodržet dohodu s lékaři, bojí se zdravotnické odbory

20. května 2024  11:27

Zástupci zdravotnických odborů a lékařů se vloni dohodli s premiérem Petrem Fialou na zvýšení platů...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1274x